Spawarka inwertorowa – co to jest? - Paton
CHOOSE YOUR LANGUAGE
follow us

Spawarka inwertorowa – co to jest?

27 wrz. 2021
0
Spawarka inwertorowa co to jest

Spawarka inwertorowa to taka spawarka, która posiada elektroniczny system regulacji napięcia. W przypadku spawarki inwertorowej zadanie ów systemu regulacji polega na przekształcaniu zasilania prądem zmiennym na niższe użyteczne napięcie wyjściowe – na przykład z 240V prądu zmiennego na 20V prądu stałego. Spawarki inwertorowe wykorzystują więc szereg komponentów elektronicznych do konwersji mocy – w przeciwieństwie do konwencjonalnych urządzeń opartych na transformatorach, w których regulacja napięcia zależy głównie od jednego dużego transformatora.

Inwerter działa poprzez zwiększenie częstotliwości pierwotnego zasilania z 50Hz do 20,000 – 100,000Hz. Odbywa się to za pomocą wbudowanych elektronicznych komponentów, które włączają i wyłączają zasilanie bardzo szybko (do 1 milionowej części sekundy).

Jakie są korzyści z używania spawarek inwertorowych?

Spawarki inwertorowe mają przewagę nad tradycyjnymi spawarkami transformatorowymi w wielu względach. Ich najważniejsze korzyści to:

Waga oraz rozmiar: Jest to najbardziej znacząca przewaga, jaką spawarka inwertorowa ma nad konwencjonalnymi urządzeniami opartymi na transformatorach – spawarki transformatorowe są urządzeniami o bardzo dużych gabarytach, a co za tym idzie również wadze. Dla przykładu, spawarka inwertorowa Paton VDI 200 PRO to inwertor ważący mniej 5,6 kg, mniejszy od walizki i dający się wygodnie przewiesić przez ramię na pasku, który jest dołączony do kupowanego wyposażenia spawarki. Przeciętna spawarka transformatorowa, która ma taki sam nominalny prąd spawania będzie ważyć około 50 kilogramów, co czyni ją automatycznie urządzeniem bardzo nieporęcznym oraz trudnym do transportowania.

Efektywność energetyczna: Wysokiej jakości inwertery, takie jak spawarki inwertorowe PATON, mają sprawność na poziomie powyżej 90%, podczas gdy tradycyjne spawarki transformatorowe mają niższą sprawność, oscylującą w granicach od 50% do 60%. Wynika to z faktu, że większe transformatory mają większą rezystancję i dlatego tracą znaczną ilość mocy (lub energii) poprzez rozpraszanie ciepła.

Wykorzystanie zasilania z agregatu prądotwórczego: Wysoka sprawność oznacza, że wykorzystanie zasilania z generatora jest znacznie bardziej opłacalne w przypadku spawarek inwertorowych, które mogą być zasilane z mniejszych przenośnych agregatów prądotwórczych – co często nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych maszyn transformatorowych. Aby dowiedzieć się więcej na temat dobierania agregatu prądotwórczego do spawarki inwertorowej, przeczytaj nasz artykuł:  jak dobrać agregat prądotwórczy do spawarki inwertorowej.

Cykl pracy: Cykl pracy w przypadku maszyn opartych na inwertorach jest znacznie wyższy względem transformatorów ze względu na różnicę w wielkości transformatora. Co prawda mniejsze komponenty w maszynie inwertorowej szybko się nagrzewają, można je znacznie łatwiej i szybciej schłodzić. W konwencjonalnych spawarkach transformatorowych komponenty są znacznie większe, co przyczynia się do tego, że mają one tendencję do magazynowania ciepła, a ich chłodzenie jest dużo bardziej wymagające – trwa więc znacznie dłużej.

Uniwersalność: Dzięki technologii zastosowanej w spawarkach inwertorowych Paton, spawarki takie mają możliwość spawania wszystkimi metodami – MMA, MIG/MAG oraz TIG. Modele transformatorowe najczęściej nie mają takiej możliwości i skupiają się wyłącznie na jednej metodzie spawania.

Spawarka inwertorowa czy spawarka transformatorowa?

Jak zostało wcześniej wyjaśnione, spawarki inwertorowe są zdecydowanie nowocześniejszymi pod względem technologicznym urządzeniami. Technologia inwertorowa coraz bardziej się rozwija i zastępuje wysłużone transformatory już nie tylko w przypadku użytkowników domowych, warsztatów samochodowych czy małych przedsiębiorstw, ale także wśród dużych firm produkcyjnych.

Spawarki inwertorowe PATON mają kilka serii przeznaczonych zarówno dla użytkowników domowych, jak i osób szukających profesjonalnych rozwiązań. Pełną gamę urządzeń spawalniczych PATON znajdą Państwo tutaj.