Rodzaje elektrod spawalniczych w metodzie MMA

Rodzaje elektrod spawalniczych w metodzie MMA

W procesie spawania bardzo ważne jest źródło prądu, nie mniej ważne są jednak używane elektrody oraz drut spawalniczy. Dobrej jakości elektrody oraz drut pozwolą nam osiągać dobrej jakości spoinę, wpłyną na efektywność i bezpieczeństwo naszej pracy.

Rodzaje elektrod spawalniczych

Spawanie elektrodami otulonymi (MMA) jest to metoda uniwersalna, która umożliwia nam spawanie cienkich jak i grubych elementów w różnych warunkach. Możemy spawać wiele różnych metali i stopów, w dowolnych pozycjach. Elektroda otulona składa się z metalowego rdzenia pokrytego specjalną otuliną, gdzie jej grubość może być różna. Wyróżniać będziemy elektrody cienko-, średnio- i grubo otulone gdzie grubość otuliny wynosi odpowiednio 20%, 20-40% oraz powyżej 40% średnicy rdzenia.

  • elektrody o otulinie rutylowej (R) – najbardziej popularne elektrody do ogólnego stosowania. Ich stosowanie jest łatwe, stosunkowo wydajne i pozwalają na spawanie niemal we wszystkich pozycjach z wyjątkiem pionowej z góry w dół.
  • elektrody o otulinie zasadowej (B) – pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych właściwości mechanicznych spoin dzięki wysokiej plastyczności stopiwa, również w niskiej temperaturze. Można nimi spawać we wszystkich pozycjach z wyjątkiem pionowej z góry w dół.
  • elektrody o otulinie celulozowej (C) – pozwalają na spawanie w trudnych warunkach montażowych w terenie. Można nimi spawać we wszystkich pozycjach w tym szczególnie w pozycji pionowej z góry w dół.
  • elektrody o otulinie kwaśnej (A) – pozwalają na uzyskanie spoin o gładkim, płaskim licu o przeciętnych własnościach mechanicznych. Można nimi spawać w pozycji podolnej, nabocznej i warunkowo w pozycjach przymusowych.
  • elektrody specjalne – oprócz w/w rodzajów otulin dostępne są również otuliny specjalne: RA – otulina rutylowo-kwaśna, RB – otulina rutylowo-zasadowa, RC – otulina rutylowo-celulozowa, RR – otulina rutylowa o dużej grubości.

Firma Paton w swojej ofercie posiada elektrody które są przeznaczone do ręcznego spawania łukowego: uniwersalne nowej generacji “ELITE”, do spawania stali węglowych i niestopowych ANO 4, ANO 21, ANO 36, UONI 13/55, do spawania stali wysokostopowych CL 11, OZL – 8.

Elektrody Paton „ELITE” zostały opracowane wspólnie przez wiodących ekspertów DZZU IES im. Paton i IES im. Paton Ukraina. Odpowiadają najlepszym światowym standardom, nadają się do spawania we wszystkich pozycjach,  zarówno przez osoby początkujące jak i profesjonalistów.  W normalnych warunkach przechowywania nie wymagają wygrzewania przed spawaniem. Elektrody „ELITE” są przeznaczone do ręcznego spawania łukowego zwykłych i wymagających konstrukcji stalowych o niskiej zawartości węgla nieprzekraczającego 0,25%. Posiadają zmniejszoną toksyczność spawalniczego spreju elektrody, dzięki czemu umożliwiają spawanie w pomieszczeniach zamkniętych bez używania specjalnych urządzeń wentylacyjnych.

Jaki materiał spawać elektrodami spawalniczymi?

Elektrodami otulonymi może spawać każdy materiał. Spawanie MMA jest to metoda, która niskim kosztem pozwala nam połączyć ze sobą dwa elementy metalu, do otrzymania dobrego efektu nie wystarczy tylko umieć spawać, ważne jest też to z jakich elektrod korzystamy i na jakiej spawarce pracujemy. Dodatkowe funkcje, które będzie można regulować na urządzeniu spawalniczym pozwolą mniej doświadczonym spawaczom na uzyskanie pożądanego efektu.

Oczywiście na rynku wybór elektrod tak jak i urządzeń spawalniczych jest bardzo duży. Dla osób, które cenią sobie wysoką jakość przygotowaliśmy krótki opis oraz film o nowych elektrodach na europejskim rynku, znanej w świecie spawalniczym firmy Paton.

Elektrody spawalnicze Paton „ELITE”

Elektrody spawalnicze ANO 4 – przeznaczone do spawania spoin pachwinowych, doczołowych i otworowych do metali od 3 do 20 mm. Nadają się do spawania konstrukcji zwykłych i ważnych ze stali niskowęglowej. Stosowane do spawania nieobrotowych złączy wodociągów. Elektrody Ø3 i Ø4 mm, nadają się do spawania we wszystkich pozycjach przestrzennych, z wyjątkiem z góry na dół; Elektrody Ø5 i Ø6 mm nadają do spawania dolnego, w poziome płaszczyzny pionowej i pionowej w górę.

Elektrody spawalnicze ANO 21 – znalazły zastosowanie przy  spawaniu spoin pachwinowych, doczołowo-zakładkowych i otworowych  metali od 3 do 20 mm. Nadają się do spawania zwykłych i ważnych konstrukcji ze stali niskowęglowych o niskiej zawartości węgla nieprzekraczającego 0,25%. Stosowane są do spawania nieobrotowych złączy rur wodnych i gazowych niskiego ciśnienia. Elektrody Ø3 i Ø4 mm, nadają się do spawania we wszystkich pozycjach przestrzennych. Elektrody Ø5 i Ø6 mm nadają do spawania dolnego, w poziome płaszczyzny pionowej i pionowej w górę.

Elektrody spawalnicze ANO 36 – umożliwiają spawanie przy bardzo niskim prądzie – idealne nadają się do użytku domowego. Są używane do spawania zwykłych konstrukcji stalowych ze stali niskowęglowej. Stosowane przy spawaniu nieobrotowych złączy rur wodnych i gazowych niskiego ciśnienia. Dają możliwość do wykonywania spawania kątowego, złącz doczołowych i połączeń otworowych metalu od 2 do 15 mm. Elektrody nadają się do spawania we wszystkich pozycjach przestrzennych.

Elektrody spawalnicze UONI 13/55 – stosowane do połączenia metalu w którym od spoiny wymagane są wyższe właściwości dotyczące plastyczności i wytrzymałości w trudnych warunkach atmosferycznych. Szczególnie nadają się do spawania odpowiedzialnych struktur które pracują pod wpływem dynamicznych obciążeń w warunkach ujemnych temperaturach do -40C. Dają możliwość do spawania metalu o grubości od 3 do 30 mm. Elektrody są przeznaczone do spawania stali węglowych i niestopowych np. w przemyśle stoczniowym. Mogą być stosowane do usuwania wad odlewniczych. Elektrody nadają się do spawania we wszystkich pozycjach przestrzennych z wyjątkiem z góry na dół.

Elektrody spawalnicze CL 11 – przeznaczone są do spawania produktów ze stali chromowo-niklowej odpornych na korozję która funkcjonuje w trudnych warunkach, w temperaturze do 400C, gdy od spoiny metalowej wymaga się rygorystycznych wymagań dotyczących zwalczania korozji międzykrystalicznej. Elektrody nadają się do spawania we wszystkich pozycjach przestrzennych z wyjątkiem z góry na dół.

Elektrody spawalnicze OZL – 8 – wykorzystywane do spawania wyrobów ze stali chromowo-niklowej odpornej na korozję i funkcjonującej w trudnych warunkach, gdy od spoiny metalowej wymaga się rygorystycznych wymagań dotyczących zwalczania korozji międzykrystalicznej. Elektrody nadają się do spawania we wszystkich pozycjach przestrzennych z wyjątkiem z góry na dół.

Zobacz też inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Rodzaje spawarek – wszystko o podziale spawarek

Jak spawać – poradnik o spawaniu elektrodami