Spawanie drutem samoosłonowym – na czym polega spawanie bez gazu?
CHOOSE YOUR LANGUAGE
follow us

Spawanie drutem samoosłonowym – na czym polega spawanie bez gazu?

9 sierpień. 2021
0
spawanie drutem samoosłonowym

Spawanie drutem samoosłonowym, zwanym również drutem rdzeniowym jest procesem, który najczęściej wykonuje się na zewnątrz. Staje się ono coraz bardziej powszechne wśród spawaczy, szczególnie na placach konstrukcyjnych. Spawanie migomatem bez gazu cechuje się większą wydajnością oraz szybkością spawania, zwiększonym poziomem bezpieczeństwa z uwagi na brak konieczności stosowania gazu osłonowego do ochrony jeziorka spawalniczego, co z kolei eliminuje nie tylko problem z przechowywaniem czy umiejscowieniem butli z gazem, ale także koszty związane z jej zakupem i napełnieniem.

Rezygnacja z gazu osłonowego eliminuje również konieczność ustawiania wszelkich osłon przeciwwiatrowych w celu ochrony spoiny przed podmuchami powietrza oraz potrzebę stosowania specjalnych dysz do kontroli przepływu gazu. Samo spawanie bez gazu zmniejsza nam również akcesoria potrzebne do spawania – nie będziemy potrzebować ani butli z gazem, reduktora butlowego czy też innych mniejszych akcesoriów jak chociażby wężyki.

Co to jest drut samoosłonowy?

Drut samoosłonowy to taki drut spawalniczy, który wewnątrz jest wypełniony tak zwanym topikiem lub inną substancją chemiczną, która z kolei wytwarza podczas procesu spawania gazy ochronne.  Dzięki temu do procesu tego, w przeciwieństwie do spawania tradycyjnym drutem spawalniczym GMAW, nie potrzebujemy użycia butli z gazem.

Spawanie drutem samoosłonowym jest zoptymalizowane w celu uzyskania wydajności, która często jest nieosiągalna dla tradycyjnego drutu litego. W wielu zastosowaniach spawalniczych, takich jak spawanie pionowe, spawanie w celu wytworzenia płaskich spoin lub spawanie stali trudno spawalnych, spawanie drutem rdzeniowym będzie procesem znacznie sprawniejszym oraz przede wszystkim bardziej ekonomicznym.

Jak zacząć spawanie drutem samoosłonowym bez gazu?

Do spawania bezgazowego z użyciem drutu samoosłonowego, oprócz ochronnych akcesoriów spawalniczych jak maska spawalnicza czy rękawice, potrzeba nam tak naprawdę dwóch rzeczy – spawarki, która będzie obsługiwała metodę spawania bez gazowego oraz specjalnego drutu spawalniczego, który wytworzy nam osłonę podczas spawania. Aby spawarka była przystosowana do spawania drutem proszkowym, musi mieć możliwość zmiany biegunowości.  

Jeśli chodzi o drut samoosłonowy, należy pamiętać iż jest on dużo droższy od tradycyjnego drutu litego, dlatego też bardzo często sprzedaje się go w szpulach 1 kilogramowych lub 5 kilogramowych. Przed zakupem jednokilogramowej szpuli drutu, należy upewnić się, iż podajnik drutu w naszej spawarce będzie z nią kompatybilny – w wielu podajnikach na duże szpule drutu do 18 kilogramów, umieszczenie szpuli drutu jednokilogramowego bez wcześniejszego przerobienia podajnika poprzez umieszczenie specjalnego trzpienia może okazać się niemożliwe. W przypadku małych podajników drutu, do 5 kilogramów nie powinno to stanowić problemu.

W niektórych przypadkach niezbędnym może okazać się użycie specjalnych rolek do drutu samoosłonowego. Rolki takie mają oznaczenie „R”. Dzieje się tak, ponieważ drut rdzeniowy jest dużo bardziej podatny na zgniecenia przez fakt, iż jego struktura jest bardziej miękka od tradycyjnego drutu. Większość spawaczy nie korzysta jednak z takich rolek, ponieważ nie ma takiej potrzeby – drut nie gnie się ani nie uszkadza. Jeśli zobaczymy jednak, że kupiony przez nas drut samoosłonowy ulega defektom podczas procesu podawania drutu przez podajnik drutu, należy przerwać proces spawania i zaopatrzyć się w wyżej wspomniane rolki.  

O czym należy pamiętać spawając drutem samoosłonowym?

Spawanie drutem samoosłonowym, jak większość pozostałych procesów spawalniczych wymaga odpowiednich ustawień dobranych pod kątem rodzaju i grubości spawanego materiału. Odpowiednie wtopienie jest kluczowe dla wykonania wysokiej jakości spoin drutem rdzeniowym, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak dużo materiału spawalniczego dostaje się do spoiny – należy pamiętać, iż zawsze wtopienie przy spawaniu drutem samoosłonowym będzie wyższe, bo cechą charakterystyczną tego drutu jest to, iż ma on wyższą temperaturę topnienia.

Jeśli pomimo tego podczas spawania napotkamy na problem zbyt płytkiego wtopienia spoiny należy zwiększyć zakres napięcia i prędkość podawania drutu, przy jednoczesnym zmniejszeniu prędkości posuwu drutu przez podajnik. Z kolei jeśli metal spoiny przetapia się przez metal rodzimy, zaczynając niejako „zwisać” pod spoiną, będziemy mieć do czynienia z tak zwanym nadmiernym wtopieniem, spowodowanym zbyt wysoką temperaturą. Aby uniknąć tego problemu, należy utrzymywać odpowiedni dopływ ciepła dla danego zastosowania, zmniejszając zakres napięcia, prędkość podawania drutu oraz jego posuwu.

Przygotowanie materiału jeszcze przed rozpoczęciem spawania również ma kluczowe znaczenie –pomimo tego, że spawanie przy pomocy drutu rdzeniowego daje nam możliwość pracy z materiałami zawierającymi zanieczyszczenia, to należy pamiętać, iż w każdym procesie spawania prawidłowe oczyszczenie materiału podstawowego, zanim jeszcze zaczniemy go spawać, pomoże uzyskać lepsze i czystsze spoiny.

Migomat bezgazowy PATON do spawania drutem samoosłonowym oraz litym

Migomaty bezgazowe PATON to uniwersalne urządzenia, które mają możliwość spawania metodą MIG MAG zarówno w osłonie gazów drutem litym, jak i bez potrzeby użycia gazu drutem samoosłonowym. Do przełączenia się do spawania bezgazowego wystarczy nam zmiana biegunowości – czyli podłączenie przewodu z przodu spawarki do czarnego gniazda, które znajduje się na dole, pod czerwonym gniazdem. Następnie należy w szpuli zamieścić drut samoosłonowy – w przypadku migomatów serii PRO mamy możliwóść zamontowania wyłącznie 5 kilogramowych szpul drutu rdzeniowego.

Jeśli chodzi o migomaty serii Standard, po dokupieniu odpowiedniego korpusu szpuli można w nich zamontować nawet kilogramowe szpule drutu, dzięki czemu mamy możliwość zakupu mniejszej ilość drutu samoosłonowego.