Jaki drut do migomatu wybrać?

Jaki drut do migomatu wybrać?

Rozpoczynając swoją przygodę ze spawaniem metodą MIG/MAG prędzej czy później musimy sobie odpowiedzieć a pytanie jaki drut do migomatu wybrać? Okazuje się, że na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują różnego rodzaju druty spawalnicze. Drut spawalniczy może się różnić m.in. zastosowaniem, średnicą lub gatunkiem. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego drutu do migomatu ma duży wpływ na późniejsze spawanie oraz jakość, grubość spoiny. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie właściwości i czynniki, które mają wpływ na komfort pracy spawacza. W procesie gazowym spawania migomatem, bardziej znanym jako MIG, zbiornik z gazem (zazwyczaj CO2 lub argon) zapewnia osłonę, podczas gdy powłoka drutu topi się w metalu rodzimym.

ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ DRUTÓW SPAWALNICZYCH

Na początek trzeba wiedzieć, że większość drutów spawalniczych jest dostępnych w szpulach po 5, 15 i 18kg. Kupując szpulę naszą uwagę powinno zwrócić to jak precyzyjnie jest nawinięty drut. Prawidłowo nawinięty drut na szpulę pozwoli uniknąć problemów spawarki w dalszej pracy. Szczególne znaczenie ma także średnica drutu spawalniczego. Druty spawalnicze w metodzie MIG/MAG różnią się właśnie średnicą i od tego zależy m.in. pozycja spawalnicza, dobór materiału spawanego, czy będziemy w stanie spawać materiały o podwyższonej wytrzymałości. Jeśli mamy do pospawania metodą MIG MAG grubszy materiał, warto wziąć pod uwagę większą średnicę drutu.

Jaka powinna być średnica drutu spawalniczego do migomatu?

Drut spawalniczy możemy podzielić przede wszystkim ze względu na średnicę drutu oraz jego rodzaj. Przykładowo, drut do migomatu bezgazowego zawiera specjalną substancję wytwarzającą gaz, dzięki czemu możemy spawać bez użycia gazu osłonowego. Jest to zupełnie inny drut niż tradycyjny drut GMAW.

Tak naprawdę jednak w metodzie MIG MAG nie ma idealnej średnicy, która zawsze zapewniałaby doskonałą jakość spoiny, byłaby odpowiednia zarówno przy spawaniu cieńszych materiałów, jak i uniwersalna jeśli chodzi o grubszy materiał.

Wszystko zależy od naszych potrzeb i przede wszystkim zastosowania. Podczas codziennych prac każdy spawacz znajdzie drut, który spełnia jego oczekiwania. Przyjmuje się jednak, że im grubszy jest spawany materiał tym średnica drutu też powinna być większa. Zastosowanie mniejszej średnicy oznacza większą gęstość i głębokość wtopienia.

Drut do spawania najczęściej spotykany jest w następujących średnicach:

  • Drut spawalniczy do migomatu 0,6 mm
  • Drut spawalniczy do migomatu 0,8 mm
  • Drut spawalniczy do migomatu 1,0 mm
  • Drut spawalniczy do migomatu 1,2 mm
  • Drut spawalniczy do migomatu 1,6 mm
  • Drut spawalniczy do migomatu 2,0 mm

Jeśli chodzi o kategorie drutu spawalniczego, ważna jest także jego waga. Drut do spawania można znaleźć w następujących rozmiarach szpul:

  • Szpula drutu 1kg
  • Szpula drutu 5kg
  • Szpula drutu 15kg
  • Szpula drutu 18kg

Przy czym najczęściej stosuje się szpule 5 lub 15 kilogramowe. Jeśli chodzi o najczęściej wykorzystywaną powszechnie średnicę drutu jest to 0,8 mm. Należy zwrócić uwagę, że stosując drut o wyższej średnicy jak 1,0 mm, 1,2mm czy 1,6mm będziemy potrzebować większego prądu spawania, a także odpowiednie akcesoria do wykorzystania – uchwyt spawalniczy, który poradzi sobie z odpowiednim prądem spawania.

Drut spawalniczy do migomatu – kategorie

Drut spawalniczy stosowany do spawania metodą MIG MAG najczęściej możemy kupić nawinięty na szpulę lub bęben. Dzięki temu można wygodnie pracować i nic w tym czasie nie przeszkadza jeśli chodzi o prę podawaniu drutu. Drut jest całkowicie zakryty, co chroni przed potencjalnym porażeniem prądem. Jakie są wiec różnice pomiędzy drutem powlekanym a niepowlekanym? W ofercie wielu producentów można spotkać druty spawalnicze, które powlekane są najczęściej miedzią i służą do uniwersalnego stosowania.

Druty spawalnicze niepowlekane, tzw. niemiedziowane charakteryzują się natomiast dobrymi właściwościami zajarzenia przy niewielkiej ilości odprysków. Taki drut pozwala osiągnąć wysoką jakość i wydajność zwłaszcza w zautomatyzowanych procesach. Cechy charakterystyczne to m.in. pewność zajarzenia łuku, precyzyjne podawania drutu, stabilny łuk przy wysokim natężeniu prądu, niska emisja dymów oraz mniejsze zużycie końcówki prądowej. Bardzo często spawania metodą MIG MAG wykorzystuje się w warsztatach samochodowych.

Drut spawalniczy powlekany (tzw. miedziowany) sprawdza się w spawaniu metodą MIG/MAG stali niestopowych (stale konstrukcyjne, stale przeznaczone na zbiorniki ciśnieniowe i stale okrętowe). Oprócz tego spawacze wykorzystują takie druty do spawania stali węglowo-manganowych o tym samym przeznaczeniu.

Drut niepowlekany (tzw. niemiedziowany) stosowany jest natomiast do spawania metodą MIG/MAG stali niestopowych, które używane są w konstrukcjach stalowych, przemyśle motoryzacyjnym i okrętowym. Druty niepowlekane pozwalają osiągnąć wysoki poziom jakości i wydajności, które mają kluczowe znaczenie zwłaszcza w pracach zmechanizowanych i zrobotyzowanych. Są one wykorzystywane do spawania wielu stopów o różnym stopniu grubości i są niezbędne przy większości prac profesjonalnych firm spawalniczych.

Eksperci zaznaczają, że drut niepowlekany miedzią jest zdecydowanie lepszy jakościowo i doskonale sprawdza się podczas wymagających pracy.

Druty spawalnicze MIG MAG SG2 a SG3 – różnice

Druty spawalnicze podobnie jak inne materiały występują w różnych gatunkach i różnią się od siebie. Najpopularniejsze druty są oznaczone G3Si1 (SG2) oraz G4Si1 (SG3). Jakie są różnice pomiędzy tymi drutami?

Drut spawalniczy SG3 (G4Si1) charakteryzuje się większą zawartością SI-Mn w porównaniu z drutem SG2 (G3Si1). Taki drut posiada większą odporność na zanieczyszczenia w spawanych nawierzchniach i może pochwalić się większą wytrzymałością stopiwa, co wpływa korzystniej na spawanie większości stopów o różnej grubości. Eksperci zaznaczają, że wybór oferty drutu spawalniczego zależy m.in. od jego zastosowania. Chodzi tu o rodzaj spawanego materiału i jego grubość. Wśród spawaczy największą popularnością cieszy się drut o średnicy 0,8 i 1,0 mm gatunku G3Si1 (SG2). Takie druty uważa się za najbardziej uniwersalne w codziennej pracy. Dzięki nim można zespawać większą część elementów stalowych. Takie druty znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w mniejszych zakładach. Bez problemu drut spełni swoje zadanie w warsztatach samochodowych podczas np. spawania tłumika samochodowego lub przy pracach związanych z konstrukcjami stalowymi (np. ogrodzenia).

Kup drut do migomatu z oferty sklepu spawalniczego PATON.pl

W ofercie sklepu spawalniczego PATON.pl znajdziemy drut powlekany miedziowany G3si1 PATON o średnicy 0,8mm i na szpuli 5 kilogramowej. PATON®G3Si1 to wysokojakościowy miedziowany drut lity przeznaczony do spawania metodą GMAW stali niestopowych, stali niskostopowych oraz stali konstrukcyjnych. Drut ten jest szeroko stosowany w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, okrętowym jak również przy produkcji konstrukcji stalowych i zbiorników ciśnieniowych.

Zobacz też inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Rodzaje elektrod – wszystko o podziale elektrod spawalniczych

– Jaki gaz do migomatu