Spawanie drutem samoosłonowym – na czym polega spawanie bez gazu?

Spawanie drutem samoosłonowym – na czym polega spawanie bez gazu?

Spawanie drutem samoosłonowym MIG MAG, zwanym również drutem rdzeniowym jest procesem, który najczęściej wykonuje się na zewnątrz. Staje się ono coraz bardziej powszechne wśród spawaczy, szczególnie na placach konstrukcyjnych. Wybranie tej metody jest stosunkowo proste i cechuje się dużą efektywnością. Ale na czym polega metoda spawania drutem samoosłonowym?

Aby to zrozumieć, należy dowiedzieć się, jak działa klasyczne spawanie MIG MAG. A więc w tradycyjnej metodzie spawania MIG/MAG gazy osłonowe, takie jak argon czy dwutlenek węgla, są podawane do miejsca, w którym tworzy się spoina przez specjalną dyszę znajdującą się w uchwycie spawalniczym. 

Zobacz najlepsze migomaty bezgazowe do spawania drutem FCAW.

Proces spawania bez gazu dla metody spawania MIG MAG

Spawanie drutem samoosłonowym bez gazu cechuje się większą wydajnością oraz szybkością spawania, zwiększonym poziomem bezpieczeństwa z uwagi na brak konieczności stosowania gazu osłonowego do ochrony jeziorka spawalniczego, co z kolei eliminuje nie tylko problem z przechowywaniem czy umiejscowieniem butli z gazem, ale także koszty związane z jej zakupem i napełnieniem.

Proces spawania drutem samoosłonowym, w którym rezygnujemy z gazu osłonowego eliminuje również konieczność ustawiania wszelkich osłon przeciwwiatrowych w celu ochrony spoiny przed podmuchami powietrza oraz potrzebę stosowania specjalnych dysz do kontroli przepływu gazu. Samo spawanie bez gazu zmniejsza nam również akcesoria potrzebne do spawania – nie będziemy potrzebować ani butli z gazem, reduktora butlowego czy też innych mniejszych akcesoriów jak chociażby wężyki.

Należy pamiętać, iż proces spawania drutem samoosłonowym jest możliwy wyłącznie w przypadku metody spawania MIG MAG.

Jaki drut spawalniczy do spawania drutem samoosłonowym?

Drut samoosłonowy to taki drut spawalniczy, który wewnątrz jest wypełniony tak zwanym topikiem lub inną substancją chemiczną, która z kolei wytwarza podczas procesu spawania gazy ochronne. Dzięki temu do procesu tego, w przeciwieństwie do spawania tradycyjnym drutem spawalniczym GMAW, nie potrzebujemy użycia butli z gazem. Metody spawania

Drut samoosłonowy do spawania bez gazu

Spawanie drutem samoosłonowym jest zoptymalizowane w celu uzyskania wydajności, która często jest nieosiągalna dla tradycyjnego drutu litego w przypadku spawania migomatem. W wielu zastosowaniach spawalniczych, takich jak spawanie pionowe, spawanie w celu wytworzenia płaskich spoin lub spawanie stali trudno spawalnych, spawanie drutem rdzeniowym będzie procesem znacznie sprawniejszym oraz przede wszystkim bardziej ekonomicznym.

Spawanie drutem samoosłonowym – jak zacząć spawanie bez gazu?

Zanim zaczniemy spawanie drutem samoosłonowym MIG MAG, będziemy potrzebować rzeczy jak:

  • spawarka MIG MAG umożliwiająca zmianę z biegunowości dodatniej na biegunowość ujemną
  • uchwyt spawalniczy MIG MAG
  • przewód masowy
  • drut samoosłonowy
  • akcesoria ochronne

Aby półautomat spawalniczy była przystosowany do spawania drutem samoosłonowym, musi mieć możliwość zmiany biegunowości – tak, aby była możliwość spawania zarówno w osłonie gazu, jak i bez. W przypadku migomatu PATON jest to bardzo prosty proces w metodzie MIG. Pamiętaj, że nie wszystkie półautomaty spawalnicze mają możliwość zmiany biegunowości.

Jeśli chodzi o drut samoosłonowy w spawaniu MIG, należy pamiętać iż jest on dużo droższy od tradycyjnego drutu litego, dlatego też bardzo często sprzedaje się go w szpulach 1 kilogramowych lub 5 kilogramowych.

Przed zakupem jednokilogramowej szpuli drutu, należy upewnić się, iż podajnik drutu w naszej spawarce będzie z nią kompatybilny – w wielu podajnikach na duże szpule drutu do 18 kilogramów, umieszczenie szpuli drutu jednokilogramowego bez wcześniejszego przerobienia podajnika poprzez umieszczenie specjalnego trzpienia może okazać się niemożliwe.

W przypadku małych podajników drutu, do 5 kilogramów nie powinno to stanowić problemu. Należy wziąć pod uwagę, iż dla procesu spawania drutem samoosłonowym nasz materiał proszkowy musi być o odpowiedniej średnicy drutu.

W niektórych przypadkach niezbędnym może okazać się użycie specjalnych rolek do drutu samoosłonowego. Rolki takie mają oznaczenie „R”. Dzieje się tak, ponieważ drut rdzeniowy jest dużo bardziej podatny na zgniecenia przez fakt, iż jego struktura jest bardziej miękka od tradycyjnego drutu. Większość spawaczy nie korzysta jednak z takich rolek, ponieważ nie ma takiej potrzeby – drut nie gnie się ani nie uszkadza. Jeśli zobaczymy jednak, że kupiony przez nas drut samoosłonowy ulega defektom podczas procesu podawania drutu przez podajnik drutu, należy przerwać proces spawania i zaopatrzyć się w wyżej wspomniane rolki. 

O czym należy pamiętać spawając drutem samoosłonowym?

Spawanie drutem samoosłonowym, jak większość pozostałych procesów spawalniczych wymaga odpowiednich ustawień dobranych pod kątem rodzaju i grubości spawanego materiału. Odpowiednie wtopienie jest kluczowe dla wykonania wysokiej jakości spoin drutem rdzeniowym, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak dużo materiału spawalniczego dostaje się do spoiny – należy pamiętać, iż zawsze wtopienie przy spawaniu drutem samoosłonowym będzie wyższe, bo cechą charakterystyczną tego drutu jest to, iż ma on wyższą temperaturę topnienia.

Jeśli pomimo tego podczas spawania napotkamy na problem zbyt płytkiego wtopienia spoiny należy zwiększyć zakres napięcia i prędkość podawania drutu, przy jednoczesnym zmniejszeniu prędkości posuwu drutu przez podajnik.

Z kolei jeśli metal spoiny przetapia się przez metal rodzimy, zaczynając niejako „zwisać” pod spoiną, będziemy mieć do czynienia z tak zwanym nadmiernym wtopieniem, spowodowanym zbyt wysoką temperaturą. Aby uniknąć tego problemu, należy utrzymywać odpowiedni dopływ ciepła dla danego zastosowania, zmniejszając zakres napięcia, prędkość podawania drutu oraz jego posuwu.

Przygotowanie materiału jeszcze przed rozpoczęciem spawania również ma kluczowe znaczenie –pomimo tego, że spawanie drutem samoosłonowym daje nam możliwość pracy z materiałami zawierającymi zanieczyszczenia, to należy pamiętać, iż w każdym procesie spawania prawidłowe oczyszczenie materiału podstawowego, zanim jeszcze zaczniemy go spawać, pomoże uzyskać lepsze i czystsze spoiny.

Migomat bezgazowy PATON do spawania drutem samoosłonowym oraz litym

Migomaty bezgazowe PATON to uniwersalne spawarki, które mają możliwość spawania metodą MIG MAG zarówno w osłonie gazów drutem litym, jak i bez potrzeby użycia gazu drutem samoosłonowym.

Do przełączenia się do spawania bezgazowego wystarczy nam zmiana biegunowości – czyli podłączenie przewodu z przodu spawarki do czarnego gniazda, które znajduje się na dole, pod czerwonym gniazdem.

Następnie należy w szpuli zamieścić drut samoosłonowy – w przypadku migomatów serii PRO mamy możliwóść zamontowania wyłącznie 5 kilogramowych szpul drutu rdzeniowego.

Jeśli chodzi o spawarki MIG MAG serii Standard, po dokupieniu odpowiedniego korpusu szpuli można w nich zamontować nawet kilogramowe szpule drutu, dzięki czemu mamy możliwość zakupu mniejszej ilość drutu samoosłonowego. Migomat PATON wyposażony jest w wysokiej jakości przewód masowy ABICOR BINZEL.

Zobacz też:

Spawanie stali nierdzewnej – wszystko o spawaniu “nierdzewki”

Jaki drut do migomatu wybrać? – wybierz dobry drut spawalniczy

Spawanie migomatem – wszystko o spawaniu MIG/MAG