Stół spawalniczy – jak wybrać odpowiedni?

Stół spawalniczy – jak wybrać odpowiedni?

Stół spawalniczy – co to jest?

Podstawowym zadaniem stołu spawalniczego jest pełnienie roli jednostajnej, stabilnej powierzchni, na której można bezpiecznie opierać elementy metalowe podczas prac spawalniczych. Stół spawalniczy umożliwia przyjęcie wygodnej pozycji stojącej lub siedzącej podczas spawania. Stoły spawalnicze są zazwyczaj wykonane z płaskich, stalowych powierzchni spoczywających na regulowanych nogach – czasem są także zakończone kołami transportowymi, które umożliwiają łatwiejsze poruszanie się stołu spawalniczego w obrębie warsztatu.

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym spawaczem, czy hobbystą, posiadanie dobrego stołu spawalniczego daje komfort w postaci solidnej powierzchni roboczej, na której możesz bezpiecznie i wygodnie pracować nad swoimi wszystkimi projektami spawalniczymi. Przy wyborze stołu spawalniczego należy wziąć pod uwagę kilka znaczących kwestii – jak rozmiar stołu spawalniczego, grubość stali, z jakiej jest wykonany, a także to, jak bardzo możemy go dopasować pod swoje indywidualne potrzeby.   Jeśli chodzi o wybór stołu spawalniczego, na rynku do wyboru jest naprawdę wiele opcji: różne rozmiary, akcesoria, powierzchnie, grubości blachy, a także stoły stacjonarne i tzw. stoły spawalnicze przenośne.

Z czego jest wykonany stół spawalniczy?

Stoły spawalnicze są wykonywane ze stali. Stal to wytrzymały materiał, który jest w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury podczas procesu spawania. Jest to metal przewodzący prąd elektryczny, dzięki czemu można podłączyć uziemienie do stołu zamiast do spawanych elementów metalowych, co z kolei pozwala zwolnić miejsce do pracy. Regulowane nogi stołu pozwalają zaś wybrać wygodną wysokość do pracy nad spawanym materiałem.

Dwie rzeczy, które powinny być zawsze decydujące przy wyborze wysokiej jakości stołu spawalniczego, to powłoka, jaką pokrywany jest stół spawalniczy oraz otwory, jakie ma stół, nazywane czasem też szczelinami. Oxydowanie stali w przypadku technologii stołów spawalniczych zapobiega przyleganiu rdzy i gorących odłamków do stołu, jednocześnie pozwalając mu na przewodzenie prądu. Z kolei ustawione w sposób proporcjonalny szczeliny i otwory ułatwiają pracę, ponieważ spawacz nie jest ograniczony tylko do mocowania pracy do krawędzi stołu. Stoły spawalnicze ze szczelinami lub otworami zapewniają zdecydowanie większą swobodę podczas pozycjonowania zacisków.

Jakie są rodzaje stołów spawalniczych?

Stoły spawalnicze projektowane są w różnych rozmiarach oraz dzielą się ze względu na grubość blachy użytej do produkcji stołu. Najczęściej używane grubości blach to 10mm, 12mm oraz 15mm. Jeśli chodzi o mobilność, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje stołów spawalniczych: stół spawalniczy stacjonarny oraz stół spawalniczym mobilny.

Pierwszy wymieniony wyżej typ stołu ma na stałe przymocowane nogi i nie jest przeznaczony do przenoszenia, gdy postawi się już go miejscu. Stoły te są zazwyczaj większe i mają dużo wyższe limity wagowe. Są one idealnym wyborem dla spawaczy, którzy zazwyczaj pracują z dużymi elementami metalowymi i mają miejsce w swoim warsztacie, które można przeznaczyć na taki duży stół spawalniczy. Tego typu stoły mają najczęściej konstrukcję modułową, co oznacza, że kilka stołów można połączyć, aby stworzyć dostosowane do swoich potrzeb miejsce pracy.

Istnieją również stoły ze stałymi nogami, które są wyposażone w kółka lub rolki umożliwiające przemieszczanie stołu spawalniczego po całym warsztacie. Takimi stołami są stoły spawalnicze SWELD – do każdego stołu można na etapie produkcji dodać kółka, które bardzo ułatwiają przenoszenie w obrębie miejsca pracy. Takie stoły są idealne dla kogoś, kto chce mieć dużą powierzchnię roboczą, a jednocześnie nie chce przeznaczać jednego, stałego miejsca na stół spawalniczy w swoim warsztacie. Kółka pozwalają na łatwe przestawienie stołu spawalniczego w nieinwazyjne miejsce w momencie, gdy nie jest on używany.

Drugi typ stołu spawalniczego jest przeznaczony do stałego przenoszenia. Najlepszy przenośny stół spawalniczy ma podstawę, która składa się na płasko, umożliwiając łatwy transport stołu i zajmowanie minimalnej ilości miejsca, gdy z niego nie korzystamy. Stoły te są na ogół lekkie, ale zaprojektowane w ten sposób, aby po zablokowaniu w odpowiednim miejscu zapewniały solidne i stabilne miejsce pracy.

Stoły spawalnicze często są wyposażone w kółka, dzięki czemu można je przemieszczać bez konieczności składania na płasko.  Przenośne stoły spawalnicze są idealne dla osób z ograniczoną przestrzenią w warsztacie lub spawaczy, którzy często przemieszczają się między miejscami pracy. Jednak największą wadą przenośnych stołów jest to, że ze względu na ich mniejsze rozmiary i przenośną konstrukcję mają one zwykle mniejsze powierzchnie, niższe limity wagi i przeważnie są wykonane z gorszej jakości stali.

Jak wybrać odpowiedni stół spawalniczy?

Dobór odpowiedniego stołu spawalniczego zawsze powinien być odpowiednio przemyślany pod kątem tego, czego nam potrzeba. Jeśli często podróżujemy, potrzebujemy czegoś lżejszego oraz bardziej mobilnego, zawsze powinniśmy szukać mobilnych stołów spawalniczych. Jeśli jednak pracujemy głównie stacjonarnie, w jednym warsztacie, którego powierzchnia pozwala na umieszczenie w nim odpowiedniego stołu, to zdecydowanie powinniśmy się zdecydować na najwyższej jakości produkt, którego stal będzie pokryta odpowiednią powierzchnią, chroniącą stół przed wszystkimi czynnikami, z jakimi wiąże się spawanie jak odpryski, uderzenia czy zabrudzenia. Poza tym, taki stół może także służyć nam przy okazji innych prac – jak np. lutowanie czy cięcie metalu.

ZOBACZ STOŁY SPAWALNICZE W SKLEPIE INTERNETOWYM PATON.PL