Maska spawalnicza jaką kupić i jak ustawić?

Maska spawalnicza jaką kupić i jak  ustawić?

Jednym z najważniejszych akcesoriów spawalniczych ochronnych jest przyłbica spawalnicza, zwana także maską spawalniczą. Bezpieczeństwo podczas spawania to jedna z najważniejszych rzeczy dla operatora spawarek. Każda osoba wykonująca jakiekolwiek prace spawalnicze powinna zaopatrzyć się w szereg akcesoriów ochronnych, które są niezbędne do tego, aby proces przebiegał sprawnie i bez zagrożenia dla spawacza.

Jakie zadanie ma maska spawalnicza?

Przyłbica spawalnicza, potocznie przez wielu nazywana maską spawalniczą, jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia ochrony osobistej, jakie musi posiadać spawacz. Odpowiednia przyłbica chroni oczy i skórę nie tylko przed silnymi iskrami, ale również przed potencjalnie szkodliwym dla wzroku promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym emitowanym przez łuk elektryczny.

Wśród wielu akcesoriów związanych z bezpieczeństwem, maski spawalnicze są jednym z najważniejszych, które spawacz powinien nosić. Co więcej, nie tylko każdy, kto wykonuje spawanie powinien mieć taką ochronę – każda osoba, która wystarczy, iż obserwuje proces spawanie lub jest w pobliżu stanowiska, gdzie prace spawalnicze są wykonywane, powinna zawsze nosić przyłbicę spawalniczą. Obserwowanie procesu spawania, nawet z odległości potencjalnie dla nas bezpieczniej, może narażać człowieka na naświetlenie oczu, co z kolei może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych dla naszego wzroku.

Rodzaje przyłbic spawalniczych

Maski spawalnicze dzielimy na dwa rodzaje – przyłbice pasywne oraz przyłbice automatyczne. Przyłbice pasywne, nazywane także przyłbicami manualnymi wyposażone są w zaciemnione, barwione szkło, które posiada odpowiedni dla danej przyłbicy poziom zaciemnienia. Przed rozpoczęciem spawania, musimy założyć przyłbicę na głowę, zamknąć szybkę i, o czym warto pamiętać,  używając manualnej przyłbicy, aby sprawdzić efekt lub jakość naszej aktualnej pracy spawalniczej, będziemy musieli za każdym razem odsłonić twarz. Z tego też powodu przyłbice pasywne polecane są wyłącznie do krótkich, amatorskich prac, które nie wymagają długich godzin spawania. Ciągłe podnoszenie przyłbicy w celu przyjrzenia się spoinie negatywnie wpływa na wygodę oraz sprawność samego procesu. Do niewątpliwych zalet przyłbic manualnych należy zaliczyć cenę – są one dużo tańsze od przyłbic automatycznych, natomiast nie dają takiej ochrony jak te drugie.

Drugim typem są wspomniane przyłbice spawalnicze automatyczne – ich działanie polega na tym, iż przyłbica taka wyposażona jest w specjalny filtr, który umożliwia regulację przyciemnienia. Dodatkowo, soczewka filtrująca znajdująca się w przyłbicy spawalniczej powoduje, iż taka przyłbica jest zupełnie bezobsługowa – gdyż maska spawalnicza sama reguluje przyciemnienie w momencie, gdy zaczynamy lub kończymy proces spawania. 

Przyłbice automatyczne posiadają czujniki identyfikujące wymagany odcień filtra, który musi być użyty. Czujniki te są wygodnie zamontowane na bocznych bokach przyłbicy i automatycznie wykrywają światło emitowane przez łuk spawalniczy. Wysokiej jakości maska spawalnicza będzie posiadała od 3 do nawet 6 czujników łuku.

Ponadto, gdy przyłbica jest skierowana w dół, nie będziemy mieć problemu z dostrzeżeniem obrazu, ponieważ przyłbica jest zaprojektowana w ten sposób, aby umożliwić wyraźną obserwację procesu spawania. Przyłbica spawalnicza z automatycznym przyciemnianiem jest idealnym rozwiązaniem, jeśli często spawamy, ponieważ eliminuje konieczność ciągłego podnoszenia przyłbicy oraz ręcznej wymiany filtrów, pozwalając na ciągłą pracę aż do zakończenia zadania.

Polecane maski spawalnicze

W sklepie spawalniczym Paton.pl mamy wszystkie rodzaje przyłbic spawalniczych. Jeśli nie chcemy ponosić dużych kosztów, ponieważ rzadko spawamy, przez co decydujemy się na przyłbice manualną, zapewniającą odpowiednią ochronę w przypadku podstawowych i krótkich prac spawalniczych możemy wybierać pomiędzy modelami Sherman Profi FG-II oraz Magnum K1X. Oba te modele zapewnią podstawową ochronę naszego wzroku.

W przypadku zdecydowania się na profesjonalną przyłbicę samościemniającą, należy rozważyć przyłbicę spawalniczą Sherman V4 oraz Spartus Master 201X. Oba te modele wyposażone są w 4 automatyczne czujniki identyfikujące oraz zapewnią profesjonalną ochronę wzroku, ponieważ w obu przypadkach mamy do czynienia z najwyższą klasą optyczną wzroku na poziomie 1/1/1/1.