Jaki migomat kupić? Wybór najlepszej spawarki mig mag
CHOOSE YOUR LANGUAGE
follow us

Jaki migomat kupić? Wybór najlepszej spawarki mig mag

17 lip. 2021
0
jaki migomat kupić wybór najlepszej spawarki mig mag

Migomaty to urządzenia, które są najpopularniejszym wyborem wśród początkujących i zawodowych spawaczy. Półautomaty spawalnicze pozwalają na spawanie wszystkimi metodami – MIG/MAG, MMA oraz TIG. Obecnie wybór na rynku urządzeń spawalniczych jest tak wielki, że klientom coraz ciężej podjąć decyzję, jaki migomat wybrać. W tym artykule przyjrzymy się, na co zwrócić uwagę przy kupnie migomatu.

Jaki migomat wybrać – prąd spawania

Przy nazwach spawarek pojawiająca się liczba, jak „160”, „200” czy „250”, np. PATON PSI 250 PRO najczęściej ma odzwierciedlenie w nominalnym prądzie spawarki. Nominalny prąd spawania to nic innego jak wartość wyrażona w Amperach, którą spawarka może osiągnąć w jakimś cyklu pracy.

Cykl pracy mierzy się zawsze w czasie dziesięciominutowym. Oznacza to tyle, iż jeśli spawarka ma 200A, a jej cykl pracy wynosi 45%, to przy nominalnym prądzie spawania migomat 200A będzie mógł pracować z takim prądem spawania cztery i pół minuty, po czym sześć i pół minut będzie musiał „odpocząć”. Oczywiście, nie zawsze będziemy potrzebować pełnego amperażu spawarki, elementy cieńsze pospawamy już na prądzie 100-140A, generalnie im mniejsza wartość prądu, z jakim spawamy, tym wyższy będzie cykl pracy spawarki. Przyjmując, że na jeden milimetr stali będziemy potrzebować od 30 do 40 amper, przed zdecydowaniem się na kupno urządzenia o konkretnym, nominalnym prądzie spawanie należy wyliczyć dokładnie, jakiej grubości elementy będziemy spawać i czy chcemy mieć jakiś „zapas”.

Najbardziej popularnym wyborem w przypadku półautomatów spawalniczy dla większości klientów jest migomat 200A 230V. Spawarki o prądzie w tym zakresie pozwalają na bezproblemowe wykonywanie najpopularniejszych prac spawalniczych, jak naprawa bramy, zespawanie lekkiej konstrukcji czy spawanie ścianek 3mm. Trzeba mieć na uwadze, iż większość tanich urządzeń spawalniczych, produkowanych w Chinach często podaje fałszywe dane techniczne, przez co rzeczywisty cykl pracy zazwyczaj jest dużo mniejszy niż podawany nominalnie przez producenta, co z kolei powoduje późniejsze problemy w użytkowaniu – operator takiej spawarki nie będzie mógł korzystać z prądu, jakiego faktycznie potrzebuje, ponieważ dane techniczne są celowo zawyżone.

Cykl pracy w migomatach PATON ma zawsze odzwierciedlenie w rzeczywistości i przedstawia się następująco:

  • Migomaty PATON serii Standard na 230V – 45% cyklu pracy
  • Migomaty PATON serii Standard na 400V – 55% cyklu pracy
  • Migomaty PATON serii PRO na 230V oraz 400V – 70% cyklu pracy

Migomat 230V czy 400V?

Kluczowym elementem w podjęciu decyzji o tym, na który półautomat spawalniczy się zdecydujemy, powinno być zasilanie. Spawarki inwertorowe dzielą się na te zasilane napięciem z instalacji jednofazowej 230V oraz na trójfazowe 400V. Trzeba zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu nasz migomat będzie używany – i do jakiej sieci to miejsce ma dostęp.

Większość najpopularniejszych migomatów 200A ma zasilanie 230V. W takim wypadku zabezpieczenie, jakie będzie wymagane w przypadku używania spawarki w sieci jednofazowej to 16C zwłoczne. Może się zdarzyć, że instalacja elektryczna, jaką posiadamy w domu nie będzie w stanie sprostać urządzeniu, które właśnie zakupiliśmy. Warto zawsze zorientować się, jaką instalację posiadamy w miejscu, gdzie spawarka będzie użytkowana oraz koniecznie zapytać producenta, jakie zabezpieczenie jest wymagane do tego, aby nasz nowy migomat nie wybijał bezpieczników lub nie uszkodził instalacji elektrycznej.

Funkcje migomatów

Obecnie technologia spawalnicza rozwinęła się na tyle, iż półautomaty spawalnicze są wyposażone w szereg technologii oraz funkcji, które mogą przydać się w wielu przypadkach. Najważniejsze funkcje spawarek MIG/MAG, które zawsze powinny być dostępne to:

VRD – jest systemem, które redukuje napięcie otwartego obwodu (OCV) do bezpiecznej wartości do momentu rozpoczęcia spawania. Po zajarzeniu łuku dostępny jest pełny wybrany prąd oraz napięcie bez obciążenia. Po zakończeniu spawania napięcie otwartego obwodu, które jest równe napięciu VRD, powraca do wartości bezpiecznej aż do następnego cyklu spawania.

PRE GAS/POST GAS – regulacja czasu wypływu gazu przed procesem spawania oraz czas od wygaszenia łuku do zamknięcia zaworu gazowego. Jest to funkcja pomocna w celu osłony jeziorka spawalniczego. Brak dodatkowej osłony gazowej może skutkować utlenianiem się spoiny.

IGBT – jest to rozwiązanie, które stosuje się w migomatach w celu zapewnienia jak najmniej zakłóceń elektromagnetycznych, co umożliwia zwiększenie wydajności i niezawodności źródła prądu.

PULS – zastosowanie funkcji spawania pulsacyjnego pozwala zawsze na uzyskanie czystszej spoiny. Funkcja ta jest najczęściej używana w metodach MIG MAG oraz TIG.

ADAPTACYJNY SYSTEM CHŁODZENIA – jest to takie chłodzenie, które zwiększa żywotność wentylatora w chłodzeniu migomatu i redukuje ilość pyłów w urządzeniu.

FUNKCJA SPAWANIA BEZ GAZU – czyli funkcja spawania drutem samoosłonowym. Wszystkie półautomaty spawalnicze marki PATON posiadają możliwość spawania bezgazowego.

Serwis producenta

Spawarki MIG MAG to najczęściej serwisowane urządzenia we wszystkich serwisach spawalniczych. Bardzo często zdarza się w przypadku tanich urządzeń, które oferowane są na różnego rodzaju portalach, że już przy pierwszej niewielkiej naprawie urządzenia, koszt takiej naprawy przekracza lub dorównuje wartości samej spawarki. Migomaty to urządzenia, które są narażone na różnego rodzaju usterki i wymagają co jakiś czas regularnych i profesjonalnych serwisów.

Należy stawiać zawsze na producentów, którzy posiadają swój własny, autoryzowany serwis, najlepiej w kraju, w którym zakupiliśmy urządzenie, gdyż w takim wypadku mamy pewność, że po kilku latach od zakupu spawarki części do niej wciąż będą dostępne i nawet gdy upłynie gwarancja, nie zdarzy się sytuacja, iż trzeba będzie wydać pieniądze na kolejną spawarkę, gdyż jakieś części zamienne nie są dostępne.

Serwis spawarek PATON zajmuje się profesjonalnymi przeglądami i naprawą spawarek wszystkich producentów, jak Magnum, Esab, Kemppi, Spartus, Bester, Dedra, Merkle, Stanley, Lincoln Electric, Miller, IdealTrafilux, Ozas, Sherman. Wszystkie te urządzenia serwisujemy i naprawiamy u siebie na miejscu, zaś na nasze spawarki dajemy do 5 lat gwarancji DOOR-to-DOOR.

Migomat 200A 230V – jak wybrać odpowiedni?

W przypadku spawarek mig mag 230V mamy do wyboru urządzenia kompaktowe z serii PATON STANDARD, które posiadają wbudowany podajnik drutu w środku spawarki. Urządzenia takie obsługują szpulę drutu spawalniczego do 5 kilo, a co za tym idzie nie będziemy w stanie założyć do nich drutu na dużej szpuli (15kg lub 18kg). Podajnik posiada dwie rolki podające, a co za tym idzie moc podawania drutu będzie odpowiednia do uchwytów MIG/MAG do maksymalnej długości 4 metrów.

W przypadku spawarek serii PRO na zasilanie jednofazowe urządzenia te są rozdzielone na dwie osobne jednostki – źródło zasilania oraz podajnik drutu. Podajniki we wszystkich urządzeniach serii Pro są przystosowane do obsługi dużej szpuli drutu, nawet do 18 kilogramów. W zależności od wersji, można dobrać podajnik drutu mający dwie rolki lub cztery rolki. Czterolkowe podajniki drutu sprawdzą się doskonale, jeśli chcemy używać długiego uchwytu spawalniczego o długości 5 metrów.

Migomat 350A 400V – urządzenia na zasilanie trzy fazowe

Seria migomatów PATON Standard 400V reprezentuje urządzenia, które posiadają wbudowany podajnik drutu na dużą szpulę. W dodatku, prąd spawania, w zależności od modelu urządzenia, waha się od 270A do aż 350A. W przypadku tego pierwszego modelu 270A mamy do czynienia z podajnikiem dwurolkowym, w przypadku tego drugiego – podajnik drutu wbudowany w spawarkę ma cztery rolki. Urządzenia są łatwe w przemieszczaniu się z uwagi na kółka transportowe, które są dołączone do podstawowego wyposażenia urządzenia.

Seria migomatów PATON Pro 400V to urządzenia dedykowane do najbardziej profesjonalnych przemysłowych rozwiązań, których nominalny prąd spawania waha się od 270A do aż 500A. Półautomat spawalniczy PATON 500A jest sprzedawany w zestawie z wózkiem spawalniczym, dedykowaną chłodnicą, profesjonalnym podajnikiem drutu oraz kasetą, która pełni rolę osłony na szpulę drutu. Seria MultiPro posiada oscylator, który umożliwia bezstykowe zajarzenie łuku w metodzie TIG.

Niezależnie od wyboru, migomaty PATON to urządzenia spawalnicze premium – o doskonałych parametrach, zwartej konstrukcji zbudowanej na europejskich podzespołach i z rzetelnym serwisem gwarancyjnym.