Cykl pracy spawarki – co to jest?
CHOOSE YOUR LANGUAGE
follow us

Cykl pracy spawarki – co to jest?

27 wrz. 2021
0
cykl pracy spawarki co to jest

Cykl pracy spawarki to nic innego jak procent czasu, w którym spawarka inwertorowa może bezpiecznie spawać w określonym czasie, przy danym natężeniu prądu. Należy pamiętać, iż cykl pracy jest podawany zawsze w ujęciu dziesięciominutowym.

Na przykładzie spawarki inwertorowej PATON VDI 200 PRO, która posiada cykl pracy 70% przy nominalnym prądzie spawania 200A oznacza to, iż będzie ona pracować z natężeniem 200A przez 7 minut w ciągu 10 minut.  Przez pozostałe 3 minuty urządzenie wymusi chłodzenie, co oznacza, że przełączy się na stan spoczynku w celu schłodzenia komponentów spawarki.

Wszystkie spawarki inwertorowe PATON wyposażone są w termiczne zabezpieczenie przed przeciążeniem, co oznacza, że urządzenie automatycznie wyłączy się, gdy wewnętrzne elementy osiągną zbyt wysoką temperaturę – dzieje się tak, aby zapobiec uszkodzeniu komponentów przez przegrzanie. Urządzenie zostanie ponownie uruchomione, gdy jego temperatura powróci do bezpiecznego poziomu.

Cykl pracy nie jest wartością stałą, nawet jeśli mamy do czynienia z jednym modelem spawarki. Oznacza to, iż będzie on zmieniał się przy różnych wartościach natężenia prądu. Przy wyższym natężeniu prądu maszyna będzie się szybciej nagrzewać, a cykl pracy zmniejszy się. Przy niższych amperach cykl pracy będzie wzrastał, a obniżenie go do odpowiedniego poziomu, zawartego w danych technicznych przyczyni się do tego, iż spawarka inwertorowa będzie mogła osiągać tzw. cykl pracy ciągłej, dzięki czemu będzie mogła pracować bez wymuszonych przerw.

Co to jest tryb pracy ciągłej w cyklu pracy?

Tryb pracy ciągłej spawarka osiąga dla takiej wartość natężenia prądu, dla której cykl pracy wynosi 100%. Innymi słowy – każda spawarka inwertorowa powinna mieć podany cykl pracy zarówno dla nominalnego prądu spawania, w którym wykorzystanie go będzie skutkowało tym, iż spawarka będzie musiała schłodzić komponenty, jak i cykl pracy podany dla prądu spawaniu, którego wykorzystanie nie będzie skutkowało żadnymi przerwami. Dla przykładu wyżej wspomniana spawarka inwertorowa PATON VDI 200 PRO osiąga 100% cykl pracy przy prądzie spawania 167A. Oznacza to nic innego jak to, iż jeśli będziemy spawać prądem o wartości 167A, spawarka będzie mogła pracować bez przerw na jej chłodzenie.

Im wyższy nominalny prąd spawarki, tym nie tylko wzrasta jej cykl pracy dla prądu nominalnego – wzrasta on także dla trybu pracy ciągłej. Dla porównania, model VDI 250 PRO osiąga 70% cyklu pracy przy prądzie 250A, natomiast w trybie pracy ciągłej spawarka może pracować już przy prądzie 208A – bez żadnych przerw.

Czy metoda spawania ma wpływ na cykl pracy?

Każda z trzech metod spawania różni się od siebie i ze względu właśnie na te różnice, cykle pracy jednego urządzenia, jeśli łączy ono w sobie możliwość spawania różnymi metodami, będą inne dla metody MMA, MIG/MAG oraz TIG. Oczywiście, nie będą to duże różnice, ale należy je zawsze brać pod uwagę w przypadku wyboru spawarki – tak, aby cykl pracy był najwyższy dla tej metody, którą będziemy spawać najczęściej. Nowoczesne spawarki inwertorowe, takie jak inwertory PATON, w serii VDI PRO, PSI STANDARD, PSI PRO, MFI oraz ADI 200 STANDARD umożliwiają spawanie w we wszystkich trzech metodach – MMA, MIG/MAG oraz TIG.

cykl pracy
Cykl pracy spawarki PATON VDI 200 PRO dla różnych metod spawania

Wspomniany wyżej inwertor spawalniczy VDI 200 PRO ma następujący cykl pracy zależny metody:

Metoda MMA: 70% przy 200A, 100% przy 167A

Metoda TIG LIFT DC: 74% przy 200A, 100% przy 176A

Metoda MIG/MAG: 72% przy 200A, 100% przy 172A

Wybór spawarki a cykl pracy

Wskaźnik cyklu pracy pod warunkiem, że jest dokładny i nie jest zawyżony, jak to często zdarza się w przypadku tanich, chińskich spawarek jest rzecz jasna użytecznym wskaźnikiem tego, jak spawarka będzie działać pod względem wydajności i produktywności. Naturalnie więc cykl pracy jest jednym z parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze spawarki, ale nie powinien być on jedynym parametrem, jaki bierzemy pod uwagę decydując się na zakup spawarki.

Naturalną koleją rzeczy jest, iż droższe urządzenia będą posiadać wyższe cykle pracy dla prądu nominalnego oraz dla trybu pracy ciągłej. Należy jednak zadać sobie pytanie, jakiego prądu nominalnego tak naprawdę będziemy używać – do czego nam będzie potrzebna spawarka, jak często będziemy jej używać, jakie materiały będziemy spawać oraz z jaką intensywnością. Do większości zastosowań domowych oraz warsztatowych cykl pracy na poziomie 40% przy prądach jak 160A lub 200A jest zupełnie wystarczający, aby rzetelnie i produktywnie wykonać spawanie materiałów, co oznacza, że seria ECO nam w zupełności wystarczy, jeśli spawamy elektrodą otuloną, zaś seria migomatów PSI STANDARD spełni swoje zadanie w większości gospodarstw domowych, rolnych oraz warsztatach samochodowych.