Spawanie mosiądzu – jak i czym spawać mosiądz?
CHOOSE YOUR LANGUAGE
follow us

Spawanie mosiądzu – jak i czym spawać mosiądz?

15 lip. 2021
0
spawanie mosiądzu

Spawanie mosiądzu jest dość skomplikowanym procesem dla spawaczy, ponieważ mosiądz jest stopem miedzi i cynku, a miedź i cynk mają różne temperatury topnienia. Mosiądz o wysokiej zawartości cynku może zawierać od dwudziestu do nawet czterdziestu pięciu procent cynku. Plastyczność, twardość i wytrzymałość metalu wzrasta wraz z mosiądzem, który zawiera wyższy procent cynku. Temperatura topnienia mosiądzu to od ok. 480 °C do ok. 505 °C.

Jak spawać mosiądz?

Mosiądz jestem jednym z trudniejszych materiałów do spawania. Zawsze przed rozpoczęciem spawania mosiądzu należy sprawdzić procentową zawartość cynku w materiale, z którym mamy do czynienia. Jest to szczególnie ważne przy tworzeniu estetycznych spoin, ponieważ jak zostało napisane na początku, cynk ma niższą temperaturę aniżeli miedź. Oznacza to w praktyce, że przegrzanie stopu może doprowadzić do powstawania porowatych spoin i pęknięć materiału.

Spawanie mosiądzu może odbywać się za pomocą dwóch metod spawalniczych – MIG oraz TIG. Oba te sposoby znacznie różnią się od siebie, dlatego warto je porównać.

Spawanie mosiądzu metodą MIG

Spawanie mosiądzu metodą MIG jest procesem rzadko spotykanym, aczkolwiek nie niemożliwym do zrealizowania. Podczas stosowania tej metody, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego drutu spawalniczego. Użycie niewłaściwego drutu spowoduje odbarwienie spoiny. Miedź i cynk są dwoma głównymi składnikami wszystkich materiałów mosiężnych. Idealnym drutem wypełniającym dla dopasowania koloru jest CuAI8 dla większości procesów MIG. Składa się on z miedzi i posiada 8% aluminium. Nie zapewni on idealnego dopasowania koloru, ale będzie akceptowalny. Na rynku nie ma tak naprawdę idealnie dopasowanego drutu wypełniającego do spawania mosiądzu migomatem.

W spawaniu mosiądzu metodą MIG należy użyć gazu osłonowego składającego się z Argonu i CO2 lub czystego Argonu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując mieszankę Argonu i dwutlenku węgla w proporcji 75/25. Brak odpowiedniej ilości gazu osłonowego spowoduje parowanie cynku i wytworzenie tlenku cynku podczas podgrzewania. Nowo powstały gaz będzie się ulatniał w postaci toksycznych oparów, które mogą stanowić zagrożenie zdrowia dla spawacza.

Aby możliwie jak najbardziej ograniczyć wytwarzanie tlenku cynku zaleca się, aby obszar spawania był krótki. Można to zrobić, wybierając technikę spawania ściegiem zamiast wykonywania jednego ciągłego złącza. Dzięki temu stopiona kałuża spawalnicza będzie miała czas na ochłodzenie, a materiał nie będzie narażony na ciągłe działanie ciepła przez długi czas. Metoda mig generalnie nie jest zalecana do spawania mosiądzu.

Spawanie mosiądzu metodą TIG

Spawanie mosiądzu metodą TIG jest często stosowane do naprawy odlewów oraz łączenia blach z fosforobrązu. Spawanie mosiądzu tą metodą jest skomplikowanym procesem, ponieważ mosiądz jest trudnym do spawania metalem ze względu na wspomnianą początku zawartość cynku. Metal ten ma zwykle niską temperaturę topnienia, co wpływa na sposób pracy i spawania tego materiału. Kiedy cynk się zagotuje, często przyczepia się do elektrody. To spowoduje, że będziesz musiał się zatrzymać, szlifować wolfram i kontynuować pracę. Ponadto, mosiądz jest wysoce termoprzewodzący, co oznacza, że wymaga dużo ciepła do spawania.

Spawanie mosiądzu metodą TIG polega na wytworzeniu łuku pomiędzy metalem rodzimym a elektrodą wolframową, która z kolei nie topi się. Stopione jeziorko spawalnicze utworzy się w miejscu, gdzie łuk uderzy w metal podstawowy. Podczas tego procesu, obojętny gaz osłonowy będzie chronić elektrodę wolframową i jeziorko spawalnicze przed zanieczyszczeniem tlenem. Spawacz otrzyma gotowy produkt spoiny bez żużla, który ma taką samą odporność na korozję jak materiał rodzimy.

Wolfram i jeziorko spoiny są chłodzone i chronione przez gaz obojętny, którym powinien być w przypadku spawania TIG argon. Jest to podobne do spawania acetylenowo-tlenowego, ponieważ w obu procesach używa się materiału wypełniającego do budowania i wzmacniania spoiny. Spawanie TIG jest najczęściej stosowane do spawania cienkich odcinków stali nierdzewnej i innych metali nieżelaznych, takich jak aluminium, magnez i stopy miedzi. Jednak spawacze posiadający już odpowiednie doświadczenie mogą stosować tę metodę do innych materiałów, takich jak mosiądz, z dużą precyzją, praktyką i umiejętnościami. Wymaga to po prostu zrozumienia materiału, z którym się pracuje i zastosowania odpowiednich ustawień palnika i urządzenia TIG.

Jaka spawarka do spawania mosiądzu?

Jeśli zdecydujemy się na spawanie mosiądzu metodą TIG, warto zdecydować się na sprzęt z najwyższej półki – posiadający bezstykowe zajarzenie łuku, możliwość spawania prądem pulsacyjnym, a także pracę w trybie AC. Dodatkowo, będziemy potrzebowali odpowiednio dobranego uchwytu spawalniczego ze stajni ABICOR BINZEL, który zapewni nam komfort i wygodę pracy. Profesjonalne maszyny spawalnicze, jak TIG AC DC PATON ADI 200 PRO, pozwalają na szybką zmianę parametrów spawania za pomocą przycisku nożnego sterującego.

Jeśli chcemy jednak zostać przy spawaniu mosiądzu w metodzie MIG/MAG, będziemy potrzebować spawarki z czterolkowym podajnikiem drutu, która będzie miała odpowiedni nominalny prąd spawania oraz możliwość spawania prądem pulsacyjnym. Oprócz tego, wspomniany drut CuAI8 będzie niezbędnym materiałem, który również będziemy musieli zakupić w celu spawania mosiądzu.