Spawanie metodą TIG - jak ustawić spawarkę, jak dobrać odpowiednią elektrodę oraz gaz osłonowy? - Paton
CHOOSE YOUR LANGUAGE
follow us

Spawanie metodą TIG – jak ustawić spawarkę, jak dobrać odpowiednią elektrodę oraz gaz osłonowy?

27 paź. 2018
0
jak ustawić spawarkę tig dobrać elektrodę oraz gaz osłonowy

Spawanie metoda TIG jest z pewnością najbardziej uniwersalnym procesem. Jesteśmy w stanie poradzić sobie z najróżniejszymi materiałami, nawet tymi, które są ciężkie i toksyczne. Spawanie TIG jest również najlepsze w przypadku cienkich materiałów, dzięki niskiemu poborowi ciepła, które zapobiega wypalaniu. Największymi zaletami tej metody spawania jest najlepsza jakość połączeń, możliwość spawania we wszystkich pozycjach oraz spawanie elementów o różnym zakresie grubości.

Spawanie TIG – jak to działa?

Zaczynając od podstaw spawanie TIG jest metodą spawania nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych takich jak argon, hel lub ich mieszanki. Powstały łuk spawalniczy między elektrodą a materiałem, topi nasz materiał podstawowy, nie ma konieczności stosowania materiału dodatkowego, jeśli jednak zdecydujemy się na podawanie materiału dodatkowego (spoiwo ma postać prętów o długości 1m i odpowiedniej średnicy) musimy robić to ręcznie.

Energie niezbędną do jarzenia łuku dostarcza źródło spawalnicze prądu jednokierunkowego (stałego lub pulsującego) – tzw. TIG DC albo przemiennego tzw. ­- TIG AC. Prądem stałym z biegunem ujemny na elektrodzie spawamy niemal wszystkie metale z wyjątkiem AL, Mg, i ich stopów. Jeśli chodzi o biegunowość dodatnią to w praktyce jest nie stosowana ze względu na wydzielanie się około 70% ciepła na elektrodzie co będzie powodowało jej stopienie. Aluminium, magnez i ich stopy spawa się prądem przemiennym, tak aby usunąć z powierzchni metalu trudno topliwe tlenki.

Elektroda wolframowa – czym jest i jak dobrać?

Bardzo ważnym elementem podczas spawania TIG jest elektroda wolframowa – pręt umieszczony w dyszy ceramicznej. Jest ona częścią uchwytu która będzie miała wpływ na jakość całego procesu, dlatego jej odpowiedni wybór jest bardzo istotny. Podział elektrod do spawania jest uzależniony od składu i rodzaju tlenków znajdujących się w elektrodzie. Możemy wyróżnić :

– elektrody spawalnicze wolframowe – wykonane z czystego wolframu

– elektrody spawalnicze torowane – z dodatkiem tlenków toru

– elektrody spawalnicze lantanowe – z dodatkiem lantanu

– elektrody spawalnicze cerowe – z dodatkiem ceru

– elektrody spawalnicze cyrkonowe – z dodatkiem cyrkonu

Aby ułatwić spawaczowi wybór odpowiedniej elektrody, są one oznaczone kolorami, poniżej przedstawimy najbardziej popularne elektrody z opisem ich zastosowania.

ZIELONE

Jest to jedyna elektroda składająca się z czystego wolframu, przeznaczona do spawania aluminium, magnezu oraz ich stopów, wykorzystywane przy spawaniu prądem zmiennym AC.

CZERWONE

Elektroda torowana zawierająca 98% wolframu i 2% tlenku toru. Jest to najbardziej popularna elektroda w metodzie TIG ze względu na duża trwałość, dobre zajarzenie i stabilny łuk podczas spawania. Jest również bardzo uniwersalna, stosujemy ja do spawania  prądem stałym DC (z ujemna polaryzacją) stali nierdzewnych, niklu, tytanu, miedzi  oraz spawania prądem zmiennym AC cienkich elementów aluminiowych.

ZŁOTE

Elektroda lantanowa zawiera 98,5% wolframu i 1,5% tlenku lantanu. Uniwersalna elektroda posiadająca wysoką stabilność łuku, dobre właściwości zajarzania, polecana do spawania wysokim prądem. Sprawdza się przy spawaniu prądem stałym DC jaki zmiennym AC.  Stosowana do spawania stali wysokostopowych, niestopowych, aluminium, tytanu, miedzi i stopów magnezu.

NIEBIESKIE

Elektroda lantanowa zawiera 98% wolframu i 2% tlenku lantanu. Uniwersalna elektroda przeznaczona do procesów spawania prądem zmiennym AC i stałym DC oraz spawania plazmą, polecana przy spawaniu zautomatyzowanym. Stosowana do stali niestopowych, wysokostopowych, aluminium, tytanu, miedzi i stopów magnezu.

PURPUROWE

Elektroda wolframowa (98,5% wolframu, 1,75% tlenku lantanu, 0,095% tlenku ceru). Polecana do spawania niskimi i średnimi wartościami prądu dzięki bardzo dobremu zajarzeniu łuku, stosowane do spawania stali, stali nierdzewnej, miedzi i mosiądzu.

SZARE

Elektrody cerowe zawierające 98% wolframu i 2% ceru. W zastosowaniu i właściwościach podobna do elektrody torowanej. Możliwość spawania prądem stałym DC i prądem zmiennym AC. Stosowana przy spawaniu orbitalnym rur, spawaniu cienkich blach. Są zamiennikiem elektrod zielonych. Przeznaczone do spawania stali wysokostopowych, niestopowych, aluminium, tytanu, niklu, miedzi, magnezu i jego stopów.

BIAŁE

Elektrody cyrkonowe zawierają 99,10% wolframu i od 0,15-0,40% cyrkonu. Idealnie nadają się do spawania prądem zmiennym AC, zachowują kulisty kształt końcówki, posiadają wysoką odporność na zanieczyszczenia, tworzą bardzo stabilny łuk. Stosowane do spawania stopów aluminium i magnezu.

Oprócz samego rodzaju elektrody należy również pamiętać o odpowiednim doborze jej średnicy:

– 1,0 mm prąd DC (A) 5-80; AC (A) 10-80

– 1,6 mm prąd DC (A) 60-140; AC (A) 15-90

– 2,4 mm prąd DC (A) 130-220; AC (A) 20-140

– 3,2 mm prąd DC (A) 220-340; AC (A) 30-200

– 4,0 mm prąd DC (A) 330-350; AC (A) 40-350

Spawarka TIG Paton

Zobacz spawarki TIG marki Paton

Spawanie TIG – jak ustawić spawarkę?

Proces spawania TIG możemy prowadzić prądem stałym DC, podczas tego spawania stosuje się biegunowość ujemną na elektrodzie w celu uniknięcia nadmiernego nagrzewania się materiału i samego uchwytu. Prąd zmienny AC będziemy wykorzystywać do spawania aluminium, magnezu oraz ich stopów, ten rodzaj spawania daje nam większa stabilność i kontrole nad procesem spawania.

Szeroko stosowana obecnie funkcja w TIG jest możliwość spawania z Pulsem. Regulujemy wówczas moc spawarki, częstotliwość oraz współczynnik wypełnienia, dzięki tej funkcji mamy możliwość spawania cienkich blach bo nie przegrzewamy materiału podstawowego, mamy wpływ na kształt spoiny i skupienie łuku.

Parametrem który ustawiamy bezpośrednio na spawarce jest natężenie prądu.  Dobieramy go do grubości materiału jak i elektrody i pozycji w której spawamy. Natężenie będzie decydować o głębokości wtopienia i szerokości spoiny. Należy pamiętać że wzrost natężenia prądu powoduje zwiększenie temperatury końca elektrody nietopliwej.

Najczęściej stosowanym gazem osłonowym podczas spawania jest argon lub mieszanka argon-hel. Zadaniem gazów osłonowych jest ochrona jeziorka spawalniczego i elektrody nietopliwej przed zanieczyszczeniami z atmosfery. Przepływ gazu będzie związany z natężeniem prądu oraz z rodzajem gazu, w najbardziej typowych warunkach przepływ ten będzie wynosił 8÷16 litrów/min.

Ostatnim ważnym elementem podczas spawania metoda TIG, jest dokładne oczyszczenie brzegów spawanego materiału z wszelkich zanieczyszczeń, jest to bardzo istotne, bo dzięki temu proces spawania bedzie przebiegał bez zakłóceń.

Spawanie TIG daje nam możliwość uzyskania bardzo czystej spoiny o wysokiej jakości, gdzie nie zawsze musimy stosować spoiwo. Brak rozprysków i możliwość bardzo dobrej kontroli procesu pozwala na prowadzenie spawania we wszystkich pozycjach zarówno w sposób ręczny jak i zmechanizowany. Nie bez przyczyny spawanie to nazywane jest „czystym spawaniem”.

Zobacz spawarki TIG marki Paton https://paton.pl/spawarki-tig/