CHOOSE YOUR LANGUAGE
follow us

Jaka spawarka inwertorowa dla amatora?

Jaka spawarka inwertorowa dla amatora? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących majsterkowiczów.

Wybór odpowiedniej spawarki do prac amatorskich często okazuje się niełatwy, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych. Urządzenie powinno być proste w obsłudze, solidne, a przy tym komfortowe w użytkowaniu i dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Jak je znaleźć? Jeśli stawiasz pierwsze kroki w spawaniu, koniecznie musisz zapoznać się z naszym przewodnikiem po spawarkach MMA, TIG oraz MIG MAG.

W ofercie naszego sklepu internetowego jest wiele modeli odpowiednich dla początkujących spawaczy, z którymi warto się zapoznać.

Czym wyróżnia się dobra spawarka dla amatora?

Dobra spawarka inwertorowa dla amatora musi być lekka oraz mieć kompaktowe wymiary, co oznacza, że można swobodnie przenosić ją z miejsca na miejsce. 

Co prawda spawacz bez dużego doświadczenia nie musi inwestować w drogi i profesjonalny sprzęt, ale warto znaleźć wytrzymały model, który będzie niezawodnie działać przez długi czas, nawet w przypadku użytku amatorskiego.

Ważne jest również to, aby nasza spawarka inwertorowa była prosta w obsłudze oraz była odporna na spadki napięć. Każda spawarka PATON to model wyposażony w Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze spawaniem, powinniśmy zacząć naukę od spawania metodą MMA – a do tego służą spawarki inwertorowe MMA.

Z technicznego punktu widzenia kryteria wyboru spawarki są bardzo różne. Warto więc zacząć od rzeczy podstawowych takich jak nasze zabezpieczenia sieciowe – niezależnie od tego, jaką spawarkę inwertorową wybierzemy, musimy wiedzieć, czy nasza sieć nadaje się do przenoszenia dużych obciążeń.

Każda spawarka inwertorowa powinna mieć w danych technicznych zabezpieczenie sieci, jakiego wymaga. Wybierając spawarkę musimy pamiętać o tym, gdyż jeśli wybierzemy spawarkę niedopasowaną do naszej sieci, będzie wyrzucało nam zabezpieczenia.

jaka spawarka inwertorowa dla amatora do domowego użytku
Profesjonalna spawarka PATON

Dodatkowo, zmiana parametrów pracy nie może zajmować dużo czasu, dlatego uwagę trzeba zwrócić m.in. na to, czy panel sterowania jest dostatecznie czytelny. Należy się też zastanowić, do czego ma służyć spawarka.

Niezależnie od wybranej metody spawania, w naszym sklepie każdy powinien znaleźć dla siebie właściwy model, pozwalający na szybkie ustawienie parametrów. Nie ma nic bardziej zniechęcającego do pracy niż sprzęt, którego konfiguracja zajmuje dużo czasu i jest dla nas niejasny.

Spawarki inwertorowe czy spawarki transformatorowe?

Zastanawiając się jaką spawarkę inwertorową kupić na pewno natknąłeś się na typ spawarki, które są zaliczane do tzw. spawarek transformatorowych. Są to spawarki starego typu – dużo większe od inwertorów, najczęściej pobierające dużo więcej prądu oraz wymagające większych zabezpieczeń sieci.

Obecnie sprzedaż spawarek transformatorowych nie jest już tak popularna jak dawniej – spawarki inwertorowe to dużo bardziej uniwersalny sprzęt, przy którym nasza sieć elektryczna nie będzie tak obciążona jak w przypadku spawania spawarką transformatorową. Dodatkowa, dużo mniejsze gabaryty sprawiają, iż spawarkę inwertorową bardzo łatwo zabrać ze sobą w teren – ich waga najczęściej nie przekracza 10 kilogramów.

Oczywiście, wszystko ma dwie strony medalu – spawarki inwertorowe raczej nie będą nadawały się do samodzielnej naprawy, gdyż wymagają specjalistycznej wiedzy w zakresie obsługi.

Jaka spawarka dla początkującego?

Spawarki MMA – seria MINI i ECO

Przy wyborze spawarki amatorzy planujący zakup urządzenia przystosowanego do spawania metodą MMA powinni zwrócić uwagę na modele spawarek PATON z serii MINI oraz ECO.

To sprzęty polecane do użytku nie tylko w domu, ale i niewielkim warsztacie. Są one zasilane z sieci 230 V, można je także podłączyć do agregatu prądotwórczego i zasilacza. Co więcej, do każdej spawarki dołączona jest solidna walizka transportowa.

Sprzęty z serii MINI, czyli Paton-MINIsą polecane użytkownikom, którzy potrzebują niewielkiego urządzenia, wyposażonego w funkcje ułatwiające spawanie metodą MMA. Są to: Hot Start, Arc Force oraz Anti-Stick. To spawarki pozwalające na wykonanie wielu prac w gospodarstwie domowym. Są one dobrze chronione przed przepięciami, a obwody z elektronicznymi elementami zaimpregnowano dwiema warstwami lakieru. Przekłada się to na mniejszą podatność na awarie.

Urządzenia z serii ECO to dobry wybór dla osób dbających o środowisko naturalne, ponieważ wyróżniają się niskim poborem energii. Modele takie jak Paton ECO-160 czy Paton ECO-200 sprawdzają się podczas prac pół-przemysłowych i w terenie. Są one niewielkie i lekkie, mają też płynną regulację prądu spawania. Dodatkowo, amperaż w spawarce wynoszący 200A wystarczy do większości spawanych materiałów.

Spawarki MIG/MAG – seria STANDARD

Osoby szukające urządzenia przystosowanego do spawania metodą MIG/MAG w osłonie gazów obojętnych również znajdą coś dla siebie w naszym sklepie.

Najlepszym rozwiązaniem do majsterkowania jest właśnie półautomat spawalniczy – a to dlatego, że mamy możliwość pracy w każdej metodzie spawania.

Modele z serii STANDARD są przeznaczone nie tylko do użytku domowego, ale i do zastosowań pół-przemysłowych. Ich niezawodne działanie gwarantuje moduł zabezpieczający przed przepięciami i spadkami napięć. Migomaty są przystosowane do spawania stali, aluminium i jego stopów.

W serii STANDARD można znaleźć takie spawarki jak spawarka inwertorowa Paton ADI 200 STANDARDMa ona kompaktowe wymiary i solidną konstrukcję, dlatego sprawdza się podczas pracy w terenie, warsztacie i gospodarstwie domowym. Wszystkie sprzęty wyposażono w moduł zabezpieczający przed nieprawidłowym poziomem napięcia zasilania, czyli spadkami napięć oraz przepięciami. Są one dobrze chronione przed przegrzaniem za sprawą specjalnego systemu zabezpieczenia termicznego, ponadto dają możliwość szerokiej regulacji prądu spawania.

Spawarki TIG z serii STANDARD wyróżniają się solidną konstrukcją i odpornością na awarie. Gaz osłonowy w metodzie TIG to argon. Tego typu sprzęt umożliwia spawanie aluminium. Ochronę przed przegrzaniem zapewnia wbudowany wentylator, który pracuje z większą prędkością, gdy urządzenie jest nagrzane. Kiedy nie jest ono używane, intensywność chłodzenia się zmniejsza, aby zredukować generowany hałas, a także ilość kurzu krążącego wewnątrz obudowy.

Każdy spawacz, także ten bez doświadczenia, znajdzie wśród urządzeń Paton odpowiedni dla siebie model. Każda ze spawarek jest wytrzymała, łatwa w obsłudze i przystosowana do pracy w trudnych warunkach, w tym w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza czy dużym zapyleniu.

Zobacz też:

Jak dobrać agregat prądotwórczy do spawarki?

Rodzaje elektrod