ABICOR BINZEL - uchwyty spawalnicze najwyższej jakości - Paton .pl
CHOOSE YOUR LANGUAGE
follow us

ABICOR BINZEL – uchwyty spawalnicze najwyższej jakości

23 lipiec. 2021
0
abicor binzel uchwyty spawalnicze najwyższej jakości

Niemiecka firma ABICOR BINZEL od lat 60-tych XX wieku specjalizuje się w produkcji szerokiej gamy uchwytów do spawania metodami MIG i TIG, nieustannie udoskonalając i rozszerzając swoją ofertę i technologie. Rozwiązania technologiczne stosowane przez niemieckich inżynierów w procesie rozwoju produktów marki BINZEL, począwszy od etapu projektowania, a skończywszy na skrupulatnym testowaniu sprawiły, iż marka ta jest od lat światowym liderem w produkcji najwyższej jakości palników, które stały się również standardem na całym świecie.

ABICOR BINZEL produkuje palniki, akcesoria i części zamienne, spełniające najwyższe jakościowe standardy, którym zaufało wielu profesjonalistów z branży spawalniczej. Dobór odpowiedniego uchwytu spawalniczego jest bardzo ważnym aspektem dla każdego operatora spawarki. Uchwyt spawalniczy jest niemniej ważny niż samo urządzenie spawalnicze – w dużej mierze od jakości uchwytu będzie zależeć komfort naszego spawania oraz jakość spoin.

Uchwyt spawalniczy MIG/MAG – standard ABICOR BINZEL

Uniwersalność spawania metodą MIG MAG migomatem sprawia, iż często wybiera się właśnie tę metodę do spawania metali, jak stal miękka czy nierdzewna o różnej grubości. Aby proces spawania przebiegał komfortowo, pomyślnie i bezpiecznie, a sama spoina była gładka, konieczny jest dobór odpowiedniego uchwytu spawalniczego, nazywanego czasem też palnikiem spawalniczym czy też potocznie rączką do migomatu.

Jakość uchwytu spawalniczego ma ogromne znaczenie dla spawania, ponieważ dane techniczne uchwytów mają znaczący wpływ na wydajność, czas pracy, jakość spoiny czy nawet komfort i zmęczenie operatora migomatu.

Kluczowym czynnikami w kwestii doboru uchwytów spawalniczych są:

 • długość uchwytu
 • cykl pracy uchwytu
 • waga
 • możliwości konfiguracji
 • grubość kabla
 • ergonomia rękojeści

Uchwyt spawalniczy – rodzaje chłodzenia

Wyróżniamy dwa rodzaje uchwytów spawalniczych MIG/MAG, w zależności od zastosowanej technologii chłodzenia. Uchwyty mogą być chłodzone powietrzem lub cieczą. Standardowo uchwyty chłodzone cieczą są często bardziej wytrzymałe i z pewnością mogą pochwalić się lepszymi cyklami pracy dla większych amperów. Jednakże uchwyty MIG/MAG chłodzone cieczą są droższe aniżeli uchwyty chłodzone powietrzem. W dodatku, w standardowym wyposażeniu spawarek większości producentów nie znajduje się chłodnica do uchwytów MIG/MAG. Jest to więc dodatkowy koszt, często rzędu ponad tysiąca złotych.

Dlatego też dużo częściej stosowanymi uchwytami w spawarkach do 270A są palniki chłodzone powietrzem. Nie wymagają one chłodnicy, toteż po podłączeniu takiego palnika bezpośrednio do spawarki można od razu zaczynać pracę.

Cykl pracy ABICOR BINZEL


Cykl pracy w uchwytach spawalniczych MIG oraz TIG jest mierzony w czasie 10 minutowym – tak samo jak w przypadku spawarek. Jeśli uchwyt ma więc 60% cykl pracy dla jakiegoś prądu spawania, możemy przy tym prądzie 6 minut użytkować go bez przerwy, po czym po tym czasie należy pozwolić mu się schłodzić przez 4 minuty. Należy pamiętać, iż uchwyty spawalnicze mają swoje własne cykle pracy, które są niezależne od cyklu pracy spawarek.

Trzeba jednak pamiętać, iż podane cykle pracy przy uchwytach spawalniczych są wyłącznie zalecanymi maksymalnymi natężeniami. Generalnie każdy uchwyt spawalniczy może pracować przy nieco wyższych natężeniach prądu spawania aniżeli ma podane w danych technicznych. Oczywiście, cykl pracy będzie obniżał się wraz ze wzrostem prądu spawania i analogicznie – podnosił się, kiedy ten prąd będziemy zmniejszać.

Akcesoria do uchwytów spawalniczych

Po wybraniu uchwytu MIG MAG należy zastanowić się nad zestawem akcesoriów spawalniczych.  Wybór odpowiedniej końcówki prądowej do danego zastosowania spawalniczego ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wysokiej jakości spoiny. Użycie niewłaściwej końcówki kontaktowej może powodować problemy takie jak przegrzanie i zakleszczenie drutu spawalniczego – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do przepalenia drutu.

Istnieją 4 główne opcje końcówek prądowych:

 • Standard (E-Cu)
 • CuCrZr – wykonana jest ze stopu miedzi, chromu i cyrkonu. Końcówka o podwyższonej żywotności.
 • ABITIP Plus – wykonana ze stopu miedzi, chromu i cyrkonu z wysokiej jakości otworem, dodatkowo pokryta srebrem.
 • HDS – pokryte srebrem, utwardzane dyspersyjnie, zachowują twardość nawet w 800 stopniach.

Przy zakupie uchwytu spawalniczego MIG MAG, będzie on standardowo wyposażony w końcówkę kontaktową E-Cu. Wytrzymałe i posrebrzane końcówki kontaktowe są trwalsze, ale droższe.

Jeśli chodzi o dyszę gazową (lub osłonę), istnieją 3 opcje:

 • Stożkowa
 • Wąska
 • Cylindryczna

Jaki uchwyt ABICOR BINZEL wybrać do spawania migomatem?

Odpowiadając na tytułowe pytanie z tematu artykułu, jeśli chodzi o uchwyty spawalnicze MIG/MAG chłodzone powietrzem, w zależności od prądu spawania, polecamy uchwyty:

 • ABICOR BINZEL 15 – OD 150A DO 250A
 • ABICOR BINZEL 25 – OD 200A DO 250A
 • ABICOR BINZEL 24 – OD 250A DO 270A
 • ABICOR BINZEL 36 – DO 350A

Oprócz standardu uchwytu, który mówi nam, do jakiego prądu spawania możemy danym palnikiem operować, należy również wziąć pod uwagę jego długość. Nie zawsze najdłuższy uchwyt będzie dobrym wyborem – jeśli posiadamy spawarkę migomat z 2 rolkowym podajnikiem drutu, to maksymalna, zalecana długość rączki do spawarki w metodzie MIG to 4 metry. W przypadku uchwytów 5 metrowych, dwu rolkowe podajniki będą nie wystarczające – jeśli potrzebujemy uchwytu 5 metrowego, należy mieć spawarkę z 4 rolkowym podajnikiem drutu. W innym przypadku moc podawania drutu będzie za słaba do 5 metrowego uchwytu, co z kolei spowoduje, że jakość spawania będzie dużo gorsza.

W ofercie sklepu spawalniczego PATON.pl znajdziemy szeroką gamę uchwytów chłodzonych powietrzem oraz cieczą.